меню
Your Cart

Blog RSS Feed

19 Sep 10 моќни лековити билки за периферниот нервен систем
0 10
10 моќни лековити билки за периферниот нервен систем  Што е периферен нервен систем?Нервниот систем е составен од два основни дела, централен, кој се состои од черепниот и рбетниот мозок и периферен, сочинет од нервите кои излегуваат од мозокот (конкретно 12 кранијални нерви (кои излегуваат од глава..
14 Sep ИСХРАНА КОЈА ГО НАМАЛУВА РИЗИКОТ ОД ДИЈАБЕТЕС - ПОТВРДЕНА СО НАУЧНИТЕ СТУДИИ!
0 29
Студија реализирана од асоцијацијата Diabetologija!Постојат многу промени во животниот стил што можете да ги направите за да го намалите ризикот од добивање дијабетес тип 2, но според новите научни докази корисно е да ја преиспитаме сопствената исхрана. Студија која неодамна беше објавена  во списан..
06 Sep СИЛНИОТ АНТИКАНЦЕРОГЕН ПОТЕНЦИЈАЛ НА КУРКУМИНОТ КОНЕЧНО Е НАУЧНО ПОТВРДЕН И УСПЕШНО СЕ ПРИМНУВА ВО ТРЕТМАНОТ НА РАК
0 269
СИЛНИОТ АНТИКАНЦЕРОГЕН ПОТЕНЦИЈАЛ НА КУРКУМИНОТ КОНЕЧНО Е НАУЧНО ПОТВРДЕН И УСПЕШНО СЕ ПРИМНУВА ВО ТРЕТМАНОТ НА РАКЗа лековитите својства и здравствените придобивки на куркуминот, екстрактот добиен од коренот на растението куркума (Curcuma longa), можете да прочитате многу статии во списанија или об..
29 Aug ХИПЕРТЕНЗИЈА – КОГА ПРИТИСОКОТ ЌЕ СЕ ПОКАЧИ СЕРИОЗНО СФАТЕТЕ ГО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕТО
0 425
Што е хипертензија?Притисокот на крвта е силата со која крвта притиска или удира во ѕидовите на крвните садови. Доколку таа сила е поголема од нормалната, физиолошка вредност која би требало да ја има крвта велиме дека станува збор за хипертензија или покачен крвен притисок. Високиот крвен притисок ..
23 Aug НАЈВАЖНИТЕ НУТРИЕНТИ ЗА СПРЕЧУВАЊЕ НА ОСТЕОПОРОЗАТА И ОДРЖУВАЊЕ НА ЗДРАВИ КОСКИ
0 312
Што е остеопороза?Скоро половината од женската популација на возраст над 60 години во западните земји има некаква форма на намалување на густината на коскеното ткиво. Остеопорозата е прогресивно заболување при кое доаѓа до губиток на коскената маса, односно се намалува густината на коскената маса, с..
09 Aug ВАЖНАТА УЛОГА НА АНТИОКСИДАНСИТЕ ВО ИСХРАНАТА И ЗДРАВЈЕТО
0 92
ВАЖНАТА УЛОГА НА АНТИОКСИДАНСИТЕ ВО ИСХРАНАТА И ЗДРАВЈЕТОШто се слободни радикали?Слободните радикали се високореактивни молекули (најчесто соединенија на кислородот, водородот, железото и тн.) чија нестабилна хемиска природа ги доведува до верижни реакции на оксидација со други молекули. При оксида..
27 Jul Како да се зајакне имунитетот кај децата?
0 142
Како да се зајакне имунитетот кај децата? Важноста на силен имунитет кај децатаДецата се раѓаат со вроден имунолошки одговор кој го наследуваат од мајката, кој дава одредена заштита од микробите кои предизвикуваат инфекции. Доењето овозможува примање на антитела од мајката со кои исто така се прави ..
18 Jul Како да знаете дали имате дијабетес?
0 107
Како да знаете дали имате дијабетес? Што треба да знаете за дијабетесот?Дијабетесот е хронично заболување на метаболизмот при кое, како последици на неможноста и неадекватното искористување на шеќерот (гликозата) од страна на клетките доаѓа до негово акумулирање во крвта, односно хипергликемија. Бол..
14 Jul Видови болести на нервниот систем и како да се контролираат?
0 211
Видови болести на нервниот систем и како да се контролираат?Видови болести на нервниот системМногу состојби и болестиможат да ја нарушат функцијата на нервниот систем. Почнувајки со нарушување на сонот, главоболки, депресии и состојби поврзани со однесувањето (Аутизмот и други), се до невродегенерат..
10 Jul 7 ЕФЕКТИВНИ ЧЕКОРИ ЗА ВАШЕТО ЗДРАВО СЛАБЕЕЊЕ! ЗАПОЧНЕТЕ ДЕНЕС!
0 124
7 ЕФЕКТИВНИ ЧЕКОРИ ЗА ВАШЕТО ЗДРАВО СЛАБЕЕЊЕ! ЗАПОЧНЕТЕ ДЕНЕС! Што е здраво слабеење?Здравото слабеење е начин за постигнување на идеална тежина преку креирање урамнотежена исхрана и избор на храна со висока хранлива вредност со цел да се осигураме дека количината на калории што ги внесуваме, не ги ..
07 Jul 10 лекови од природата за зајакнување на имунитетот
0 126
10 лекови од природата за зајакнување на имунитетотВажноста на силниот имунитетСо зајакнување на имунитетот, организмот ја подобрува заштитата и отпорноста од инфекциите предизвикани од микробите. Силниот имунолошки систем ги препознава сите материи, микроорганизми или токсини кои влегуваат во телот..
05 Jul Ослабете со куркума: Откријте ја моќта на овој зачин
0 104
Ослабете со куркума: Откријте ја моќта на овој зачин Што е курукума?Куркумата е повеќегодишно тревно растение од семејството на ѓумбир со жолти цветови, големи листови и неправилен меснат корен. Во последните години популарноста на куркумата се повеќе расте, бидејќи нејзините ефекти врз здравјето се..
Прикажани 1 до 12 од 17 (2 страни)
Политика за колачиња
Нашиот сајт користи колачиња (cookies). Со продолжување на користење на сајтот или кликнување на “Во ред” се согласувате со користењето на колачињата и тоа: неопходни колачиња, претпочитани, статистички, маркетиншки, колачиња за перформанси и функционалност и колачиња од социјални медиуми. Некои од овие колачиња се поставени од надворешни провајдери (трети страни).