G-2MRMW9SNMS
Мени
Your Cart

2x Snail Complex + Glucosamine Sulfat - препарат за заштита на зглобови

2x Snail Complex + Glucosamine Sulfat - препарат за заштита на зглобови
-41 %
2x Snail Complex + Glucosamine Sulfat - препарат за заштита на зглобови
1,190.00Ден
2,025.00Ден
Без данок: 1,190.00Ден
  • Залиха: Во залиха
  • Модел: 2x Snail Complex + Glucosamine Sulfat

Snail Complex -  100% ПРИРОДЕН ПРЕПАРАТ СО ЕКСТРАКТ ОД СЛУЗ ОД ПОЛЖАВ ЗА ПОДОБРУВАЊЕ НА ЗДРАВЈЕТО И МОБИЛНОСТА ВО ЗГЛОБОВИТЕ. Наменет е за лица кои страдаат од артритис и други оштетувања или повреди на зглобовите.

Зошто SNAIL COMPLEX?

  • Ги смирува болката и отокот во зглобовите;
  • Го олеснува движењето на зглобовите;
  • Без несакани ефекти, дури и при продолжена употреба;
  • Научно докажани состојки (in-vitro и in-vivo тестирани ). 

Предности на SNAIL COMPLEX!

Дали знаете дека на островот Крит, каде во исхраната редовно се конзумираат полжави, луѓето не страдаат од артритис! Секретот од полжав има уникатен состав на биоактивни молекули кој во последните децении создаде се поголем интерес во научните кругови. Анализирајки ја ограничената пазарна понуда за поддршка на третманот за артритис и водени од најновите научни сознанија и потврден потенцијал за примената на екстрактот од полжав, стручниот тим на нутриционисти, фармацевти, доктори и технолози во Natura Therapy го создаде SNAIL COMPLEX, додаток на исхраната:

  • комбинирајки Nutrelix® - стандардизиран екстракт од слуз од полжав со клинички тестирана ефикасност;
  • заедно со стандардизиран C3 Complex® - куркумин со патентирана екстракција и загарантирана потентност од 95% биоактивни куркуминоиди од 3 вида во комбинација со екстракт од Босвелија за двојно антиинфламаторно дејство;
  • збогатен со витамин Ц за стимулација на синтезата на колаген;
  • постигнувајки синергија на антиинфламаторното дејство и стимулација на механизмите за обнова и раст на рскавицата во зглобот.


Состав:

Nutrelix® - патентиран, стандардизиран екстракт добиен од слуз од Европскиот вид полжави Helix Pomatia кој содржи Алантоин, Колаген, Глукозамин, Глукоаминогликан (Хондроитин Сулфат и Хијалуронска киселина) и минерали, со што научно докажано придонесува за одржување и подобрување на еластичноста, заштита и зголемување на отпорноста на рскавицата, подобрена мобилност преку зголемена секреција на синувијална течност во зглобната чашка и зголемена синтеза на колагенот во сврзното ткиво. Клиничко истражување спроведено на 30 испитаници со проблеми со зглобовите, во период од 8 недели кои примале по 100мг Nutrelix®, покажало задоволство од третманот кај повеќе од 80% од испитаниците кои потврдиле дека „чувствуваат помала болка во зглобовите по третманот“. Дополнително, лабораториско тестирање на Nutrelix® исто така покажа дека 24 часовен третман на човечки клетки од скелетните мускули (kMC) ја стимулира синтезата на колаген во зглобовите, што е потребно за обнова на рскавицата. Колагенот, глукозаминот, хондроитинот и хијауронската киселина кои се содржат во Nutrelix® комплексот се составни елементи на зглобовите и сврзното ткиво, неопходни за нивна нормална функција и здравје.

Curcumin C3 Complex® - клинички докажан, патентиран, стандардизиран екстракт од куркума на SABINSA од САД (добиен од коренот на растението Curcuma Longa) со најмалку 95% 3 вида биоактивни куркуминоиди (Curcumin, Demethoxycurcumin (DMC) и Bisdemethoxycurcumin (BDMC)). Високата концентрација, правилната пропорција и застапеноста на куркуминоидите во екстрактот од куркума обезбедуваат силно анти-инфламаторно дејство.

Екстракт од босвелија – се добива од смола која се собира од кората на растението Boswellia Seratta. Во научната литература има покажано антиинфламаторно дејство и способност за смирување на болките во рбетот и зглобовите со што ја подобрува нивната работа и го олеснува движењето.
Витамин Ц – неопходен за синтеза на колагенот и одржување на здравјето и функцијата на сврзното ткиво во организмот.


Начин на употреба:

Употреба: Само 1 капсула на ден, наутро пред оброк.

Безбеден е за долгорочна употреба и кај деца над 15 години.

SNAIL COMPLEX посебно е ефикасен при остеоартритис и ревматоиден артритис).

Позитивни ефекти од употребата на SNAIL COMPLEX, во смирување на отокот и болката, како и подобрување на подмачкувањето и олеснување на движењето на зглобот може да се почувствуваат веќе после 7 до 10 дена употреба, додека според кажувањата на корисниците во период од 2 до 4 недели се постигнуваат полни ефекти на смирување на воспалението и подобрување на подвижноста на зглобовите.


GLUCOSAMINE SULFATE е додаток во исхраната со глукозамин кој ја помага во одржување на нормалната функцијата на сврзното ткиво.

Пакување: 500мг, 30 капсули, пластично пакување

Дозирање и начин на употреба: Да се зема по 1 до 2 капсула на ден со оброк.



Политика за колачиња
Нашиот сајт користи колачиња (cookies). Со продолжување на користење на сајтот или кликнување на “Во ред” се согласувате со користењето на колачињата и тоа: неопходни колачиња, претпочитани, статистички, маркетиншки, колачиња за перформанси и функционалност и колачиња од социјални медиуми. Некои од овие колачиња се поставени од надворешни провајдери (трети страни).