G-2MRMW9SNMS
Мени
Your Cart

Имунитет - 1

Имунитет
АЛЕРГО ПРОТЕКТ е додаток во исхраната, хербален препарат кој што содржи див ѓумбир, црн кардамон, кинеска туја, коприва, алое вера, со бромелаин и витамин Д и е наменет за одржување на имунолошката функција.Витамин Д придонесува за нормалната функција на имунолошкиот систем.Витамин Ц придонесу..
435.00Ден
Без данок:435.00Ден
Allergo Protect (500ml) (2+1) - препарат против алергија
-33 %
КОНЕЧНО! 100% ПРИРОДЕН ПРЕПАРАТ КОЈ ЗАГАРАНТИРАНО ЌЕ ВЕ ОСЛОБОДИ ОД АЛЕРГИИТЕ ЗА САМО 5 ДЕНА, БЕЗ НЕСАКАНИТЕ ЕФЕКТИ ОД АНТИХИСТАМИНИ.                                             &n..
1,790.00Ден 2,685.00Ден
Без данок:1,790.00Ден
Allergo Protect (500ml+250ml) - препарат против алергија
-33 %
АЛЕРГО ПРОТЕКТ е додаток во исхраната, хербален препарат кој што содржи див ѓумбир, црн кардамон, кинеска туја, коприва, алое вера, со бромелаин и витамин Д и е наменет за одржување на имунолошката функција.Витамин Д придонесува за нормалната функција на имунолошкиот систем.Витамин Ц&nbs..
895.00Ден 1,330.00Ден
Без данок:895.00Ден
Broncho Protect (500ml) - заштита при инфекции
-45 %
Содржи 8 активни компоненти со синергистичко дејство; Научна формулација по препорака на докторите; Уникатна течна формулација за полесна употреба и поефикасна апсорпција; Брзи ефекти за само неколку дена; 100% природен производ; Дозволен и кај деца над 4 години; Без шеќер, поволен и за ..
495.00Ден 895.00Ден
Без данок:495.00Ден
Broncho Protect (2+1) + цинк - заштита при инфекции
-19 %
Сетот BRONCHO PROTECT 2+1 е наменет за одржување на здравјето и функцијата на респираторниот систем и зајакнување на имунитетот.   Производот содржи 8 активни компоненти (растителни екстракти и витамини) Научна формулација со широко, синергистичко дејство, по препорака на експертите;..
1,790.00Ден 2,200.00Ден
Без данок:1,790.00Ден
 Витамин Ц комплекс е додаток на исхраната со посебна медицинска намена за одржување и подобрување на функцијата на имунолошкиот систем кај човекот, со специјална течна формула која содржи појачани вредности на 3те микронутриенти кои се клучни за правилна имуна функција (1000мг витамин Ц, 2.000..
550.00Ден
Без данок:550.00Ден
Mega Multivitamin 500ml  - препарат за имунитет
-45 %
MEGA MULTIVITAMINS е додаток на исхраната со витамини и минерали, кој е збогатен со комплекс од растителни екстракти и медицински печурки и е наменет за подобрување на нивото на енергија, одржување на метаболизмот и виталноста на организмот. Содржи мега дози на 12 витамини и 4 минерали; Због..
495.00Ден 895.00Ден
Без данок:495.00Ден
Mega Multivitamin  (2+1)
-19 %
Сетот MEGA MULTIVITAMINS 2+1 е наменет за подобрување на нивото на енергија и продуктивност и одржување виталноста на целиот организмот.   MEGA MULTIVITAMINS содржи мега дози на 12 витамини, 4 минерали, 8 растителни екстракти од овошје и зеленчук и 5 медицински печурки; Содржи Piperi..
1,790.00Ден 2,200.00Ден
Без данок:1,790.00Ден
Aloe Vera со Aronija 1l - за заштита на дигестивниот систем
-45 %
Алое Вера гел со екстракт од аронија е додаток на исхраната направен од листовите на Алое Вера, збогатен со екстракт од аронија и е наменет за поддршка на имунитетот, здравјето и функцијата на дигестивниот систем и одржување на метаболизмот и целокупното здравје. Висококонцентриран 99,5% гел о..
495.00Ден 895.00Ден
Без данок:495.00Ден
Aloe Vera so Resveratrol - за заштита на дигестивниот систем
-45 %
Пакување: 1000мл, пластично пакување. Дозирање и начин на примена: Се препорачува внес на 10-15мл, 2-3 пати на ден пред oброк, зависно од потребите и состојбата (може да се земе и до 150мл на ден) Алое Вера гелот со екстракт од грозје е додаток на исхраната содржи 99,5% концентриран гел од серти..
495.00Ден 895.00Ден
Без данок:495.00Ден
Aloe Royal 500ml - препарат за имунитет
-45 %
Алое Ројал е додаток на исхраната со матичен млеч и 100% гел од алое (сертифицирано органско алое од видот Barbadensis Miller) збогатен со мед, прополис и екстракт од мајчина душичка.Екстратот од Алое Вера (Barbadensis Miller) придонесува во одржување на нормалниот имунолошки систем.Пакување: 500мл,..
495.00Ден 895.00Ден
Без данок:495.00Ден
Aloe Vera so aronija (500 мл) - за заштита на дигестивниот систем
-41 %
Алое Вера гелот со екстракт од аронија е додаток на исхраната содржи 99,5% концентриран гел од сертифицирано органско алое од видот Barbadensis Miller збогатен со екстракт од аронија и претставува извор на широк спектар нутриенти, ензими, моќни антиоксиданти (антоцијанини) и други биоактивни молекул..
325.00Ден 550.00Ден
Без данок:325.00Ден
Прикажани 1 до 12 од 19 (2 страни)

Имунитет

Поучени од пандемијата со Корона, треба да разбереме дека имунитетот не може и не треба да го сфатиме здраво за готово. За ефикасна заштита од бактериите и вирусите, за спречување и добро справување со инфекциите предизвикани од страна на микробите треба постојано да одржуваме подготвен имунолошки систем. Консултанскиот тим од доктор и нутриционист во Натура Терапи ве советува како да ги изберете и применувате најдобрите додатоци на исхраната кои ќе го зајакнат вашиот имунитет.

Како функционира имунолошкиот систем и зошто е важно да се грижиме за него?

Имунолошкиот систем претставува  комбинација од специфични молекуларни компоненти, клетки и органи чија функција е заштита на организмот од патогени микроорганизми и надворешни влијанија и чистење на организмот од стари, оштетени или нефункционални клетки. Имунитетот може да биде вроден, а тој се темели на заштитни бариери/мембрани во телото и неспецифичен клеточен одговор кон микробите и стекнат, кој се развива во текот на животот и создава наменски, поефикасен целен одговор кон конкретен предизвикувач, бактерија или вирус. Од самото раѓање имунолошкиот систем доаѓа во контакт и ги запознава напаѓачите, така учи и се прилагодува, оспособувајки се да создаде брз одговор за најефикасно уништување на некој напаѓач, секогаш кога тоа е потребно. Но, ако клетките и органите кои се задолжени за таа функција редовно не ги добиваат сите потребни нутриенти, минерали, витамини, антиоксиданти и други, вашиот имунитет нема да се развива правилно и нема да го обезбеди потребното ниво на одбрана на организмот, што за последица ќе предизвика зачестени инфекции, болести и несакани компликации.

Витамини и минерали кои помагаат на здравите функции на имунолошкиот систем

Добриот имунитет бара многу квалитетна и разноврска исхрана, или земање на суплементи со кои на организмот ќе му ги обезбедиме нутриентите, пред се витамини и минерали кои се неопходни за извршување на имунолошката функција. Клучни елементи кои имаат критична важност за имунитетот се Витамините Ц, Д и минералот цинк:


  • Витамин Д - примарен имуномодулатор кој помага за подобра контрола и регулација на имунолошката функција (правилна функција, активирање и баланс на сите компоненти на имуниот систем). Недостатокот на витамин Д и кај децата и кај возрасните е сигурно причина слаб имунитет и поголема подложност и зачестена појава на инфекции и болести.

  • Витамин Ц - нутриент кој ја стимулира имуната фунција и има антиинфламаторно и антимикробно дејство. Тој ја подобрува продукцијата и функцијата на лимфоцитите и фагоцитите, имуни клетки кои помагаат да се спречат инфекциите, а витаминот Ц дополнително делува и како антиоксидант. 

  • Цинк - минерал кој е неопходен за правилен развој и функција на самите имуни клетки. Клучен е кај децата бидејки придонесува за правилен развој и фунција на тимусот, жлезда која игра важна улога во правилен развој на имунитетот. Цинкот има и антивирално дејство (помага да се спречи влегувањето и размножувањето на вирусите во клетките), како антиоксидантско дејство.

Освен нив, исто така значајни за имунолошката функција се и витаминот А, селенот, магнезиумот, а според некои нови сознанија, дури и железото и Б витамините.

Дополнително, не треба да се заборават и растителните екстракти, како на пример екстрактите од мајчина душичка, плод од црн бозел, ехинацеа, ѓумбир, мед, прополис, матичен млеч, оригано, жалфија, лук, црн бибер и други билки кои имаат долга народна традиција во употреба за јакнење на имунитетот и спречување и полесно справување со инфекциите и болестите, а во последните децении добија и научно докажана потврда.

Суплементи за јакнење на имунитетот

Ако сакате секогаш силен имунитет, секогаш спремен за одбрана на организмот тогаш ви препорачуваме да ги употребувате следните суплменти:

  1. VITAMIN C Complex - сируп кој содржи високи концентрации на 3те клучни нутриенти (2.000 мг витамин Ц, 2.000 И.Е витамин Д и 20мг цинк) неопходни за силен имунитет. Формула со одличен вкус, зајакната со цитрусни биофлавоноиди и акаи бери, како и пиперин, за подобрена апсорпција и расположливост на состојките, по најниска цена на пазарот.

  2. BRONCHO PROTECT - сируп со екстракти од кинески тегавец, црно семе, реиши, рузмарин, куркумин, цитрусни биофлавоноиди, витамин Ц и Д кој е формулиран да ја одржи добрата функција и да ги заштити органите за дишење. Посебно е ефикасен во намалување на воспаленијата, смирување на кашлицата и одржување на протокот на воздух при инфкциите на дишните патишта.

  3. ELDERBERYL Immune Syrup - течна формула која содржи екстракт од плод од бозел, цинк, прополис и витамин Ц и е наменет е пред се за ефикасна превенција  и брзо и лесно смирување на вирусните инфекции. Погоден е и за деца над 3 годишна возраст, проверен и одобрен и од страна на здружението на педијатри на Македонија.

  4. ALOE ROYAL - одлична кмбинација на матичен млеч и алое вера, збогатен со мед, прополис и екстракт од мајчина душичка. Производ кој ја подобрува имуната функција и ги спречува инфекциите, пред се бактериските инфекции на грлото и ждрелото, благодарение на антибактериското дејство на пчелините продукти и мајчината душичка.

  5. Витамин Д - таблети со 2.000 И.Е од витамин Д, како основа за сечиј имунитет. Најдобро е да се зема во континуитет во текот на целата есен и зима за да обезбеди подготвеност и правилна функција на имунолошкиот систем.

Како да одберете најдобриот додаток за јакнење на имунолошката функција за вас?

Прво, најважно е да одберете производ кој ќе ви ги обезбеди основните витамини и минерали. Потоа надградете се со избор на производ, најдобро во течна форма, сируп заради подобра апсорпција, кој дополнително ќе придонесе за поефикасна имунолошка функција и борба со предизвикувачите на инфекции. Секако земете во предвид каде е вашата слаба точка, кој дел од респираторниот систем сакате и треба најмногу да го зајакнете, носот, синусите и грлото, или на долните дишни патишта и белите дробови, или какво дејство ви е потребно, антибактериско, антивирално, имуностимулирачко, антитусивно против кашлица итн. Избирајте производи од компанија на која и верувате, производи кои ги знаат и едновремено ги препорачуваат и докторите.


Политика за колачиња
Нашиот сајт користи колачиња (cookies). Со продолжување на користење на сајтот или кликнување на “Во ред” се согласувате со користењето на колачињата и тоа: неопходни колачиња, претпочитани, статистички, маркетиншки, колачиња за перформанси и функционалност и колачиња од социјални медиуми. Некои од овие колачиња се поставени од надворешни провајдери (трети страни).