Мени
Your Cart

Машко здравје - 1

Машко здравје
Uro Protect е препарат со посебна медицинска намена со растителни екстракти, наменет за заштита на здравјето и функцијата на уринарниот систем.   Содржи 4 активни компоненти со синергистичко и научно потврено дејство; Уникатна формулација и дозирање прилагодено и за превенција и при ..
895.00Ден
Без данок:895.00Ден
Д-МАНОЗА е храна за посебни медицински намени за диететско регулирање на нормалната функција на уринарниот тракт и намалување на појавата на уринарни инфекции.Употребата на Д-Маноза придонесува за:За одржување на функцијата на уриналниот трактЗа заштита и смирување на уринални инфекцииПакување:..
550.00Ден
Без данок:550.00Ден
>Prostatol Complex е додаток на исхраната со екстракт од нискорастечка палма (Saw Palmetto), растителни екстракти и цинк, наменет за одржување и подобрување на здравјето и функцијата на простатата и уринарниот систем кај мажите. Содржи 7 активни компоненти со синергистичко дејство; Научна..
895.00Ден
Без данок:895.00Ден
Prostatol Complex (2+1) - препарат за заштита на простата
-19 %
>Prostatol Complex е додаток на исхраната со екстракт од нискорастечка палма (Saw Palmetto), растителни екстракти и цинк, наменет за одржување и подобрување на здравјето и функцијата на простатата и уринарниот систем кај мажите.Содржи 7 активни компоненти со синергистичко дејство;Научна формулаци..
1,790.00Ден 2,200.00Ден
Без данок:1,790.00Ден
Saw Palmetto е додаток на исхраната со екстракт од нискорастечка палма наменет за одржување и подобрување на здравјето и функцијата на простатата и уринарниот систем кај мажите.   Содржи активнa компонентa со научно докажано дејство; Висока концентрација (320мг) по препорака на докто..
215.00Ден
Без данок:215.00Ден
ЕПИДЕМИУМ КОМПЛЕКС е додаток на исхраната со екстракт од епимедиум и други билни екстракти наменет за подобрување на либидито, издржливоста и виталноста на машкиот репродуктивен систем.Состав: Екстракт од епимедиум, екстракт од Трибулус терестрис, екстракт од семки од тиква, екстракт од корен од ѓум..
495.00Ден
Без данок:495.00Ден
ЕКСТРАКТОТ ОД ТРИБУЛУС ТЕРЕСТРИС е додаток на исхраната кој помага во зголемување на издржливоста и енергијата на организмот.Пакување: 30 капсули, 500 мг, пластична амбалажа. Дозирање и начин на употреба: 1-2 капсули, еднаш до два пати на ден...
195.00Ден
Без данок:195.00Ден
Прикажани 1 до 8 од 8 (1 страни)

Кога ќе кажеме машко здравје, пред се мислиме на здравјето и проблемите со простатата. Иако мажите не сакаат да говорат за своето машко здравје, игнорирањето на проблемите со простатата само може да доведе до развој на несакани компликации како хронично воспление - простатитис, како и рак и сериозно да го загрози здравјето. За жал, огромен процент од мажите на возраст над 60 години страдаат од зголемување на простатата, а во последните години состојбата се почесто се јавува и кај тие помледи од 50. Ако станувате во текот на ноќта по два, три па и повеќе пати за да појдете во тоалет, се измачувате со отежнатото мокрење, се будите ненаспани, уморни и со намалена потенција и либидо тогаш крајно време е да преземете нешто за вашето машко здравје!

Како да ги спречите инфекциите на уринарниот тракт?

Со стареење доаѓа до раст на простатата, а нејзиниот зголемен волумен прави притисок на мочниот меур што создава постојана потреба од мокрење, едновремено стегајки го мочниот канал со што го отежнува истекувањето на урината и празнењето на мочниот меур. Како последица на тешкото и нецелосно празнење на мочниот меур доаѓа до задршка на дел од урината во која ласно можат да се развијат бактерии и да предизвикаат уринарна инфекција. Ваквите инфекции не само што даваат многу непријатни уринарни проблеми (болки и печење при мкрењето) туку ако се повторуваат често или не се третираат соодветно, како хронични воспаленија може да се пренесат и на околните ткива и органи, односно на простатата, каналите, бубрезите како и семениците (тестисите) и сериозно да го загрозат машкото здравје, доведувајки и до бесплодност односно стерилитет. Најефикасен начин за заштита од овие несакани инфекции на уринарниот тракт и подобрување на машкото здравје е со употреба на препарати на база на екстракт од Брусница и Д-Маноза кои ја спречуваат задршката на бактериите на ѕидот на мочниот меур и спречуваат нивно размножување и развој на инфекција. Најдобар природен начин, за лесно и ефикасно да се ослободите или да се заштитите од овие инфекции е изборот на дуалниот систем Uro Protect со D-Manose.


Проблеми со потенцијата и простатата

Еректилната дисфункција е најнезгодниот и за мажите најстрашен проблем со машкото здравје кој најчесто се јавува заради проблеми со циркулацијата кои се јавуваат со стареењето или заради психолошки проблем. Простатата е жлезда која игра улога во машкото здравје (сексуалната функција и репродуктивното здравје на мажите), затоа и праксата покажува дека доколку мажите имаат проблеми со простатата, пример зголемена простата, често искусуваат и проблеми со потенцијата односно ерекцијата. Дополнителни фактори кои влијаат на намалување на потенцијата се:

 • постојаниот умор, нервоза и намалено либидо поради неквалитетното спиење (заради потребата од често празнење на мочниот меур) 

 • високо ниво на стрес, 

 • неквалитетна исхрана (богата со процесирани продукти и ксено-естрогени)

 • Дијабетес мелитус;

 • Атеросклероза и создавање на наслаги од плак на крвните садови со кои се намалува протокот на крвта и циркулацијата;

 • недостаток од физичка активност (која доведува до слаба циркулација и намалени нивоа на тестостерон) и

 • лекови за тратман на зголемена простата (стандардната фармаколошка терапија која може да ја препише уролог за жал исто така може биде причина за импотенција и губиток на ерекцијата).


Покрај простатата, сите овие фактори ја прават машката сексуална дисфункција, втор, континуирано растечки проблем на машкото здравје.

Најефикасни методи за подобрување на потенцијата

Доколку имате проблеми со машкото здравје, во смисла на намалена сексуалната функција тогаш важно е да направите промени во стилот и начинот на живот, односно:

 • Променете ја исхраната елеминирајки ги процесираните продукти и продуктите богати со додадени шеќери и преработени транс масти;

 • Одбегнувајте соја и млечни производи (кои може да содржат естрогени хормони)

 • Додадете намирници кои содржат повеќе цинк (месо, јајца, риба и морски плодови, мешунки и јатки).

 • Подобрете ја циркулацијата на крвта и функцијата на крвните садови со внес на храна богата со магнезиум и калиум, како темно зелен лиснаст зеленчук, семиња и јатки, како и храна богата со полифеноли - антиоксиданти од овошјето и зеленчукот.

 • Регулирајте го холестеролот и внесувајте морска риба или суплементи на база на Омега 3 масни киселини кои делуваат антиинфламаторно и ги штитат крвните садови.

 • Користете растителни екстракти со адаптогено дејство како мака, ашваганда, трибулус, женшен и други, екстракти од Африканска цреша и други кои може да ја подобрат потенцијата или одберете квалитетен додаток кој претставува комбинација од овие екстракти како Epimedium Complex.

Производи за заштита на простатата и како да го одберете најдобриот суплемент за вас?

Кога станува збор машкото здравје и зголемената простата важно е да користите растителни екстракти исто така треба да се направат промени во исхраната со цел да се намалат воспаленијата во телото и да се одржи балансирана и регулирана хормонска функција. Женските хормони - естрогените му штетат на машкото здравје. Затоа, внимавајте на надворешното естрогено влијание, кое на доаѓа само од храната (соја, млеко и др.) туку и од пестицидите, средствара за чистење и хигиена, пластиката и други. Ако сакате директно да ја заштитите простатата, да го спречите нејзиното понатамошно зголемување и да се ослободите од непријатните симптоми поврзани со честото и отежнето мокрење тогаш изберете комбинација од екстракти од нискорастечка палма (Saw Palmetto), калинка, коприва, семки од тиква, домат (ликопен), кора од Африканска цреша и цинк, состојки кои и во научните истражувања и клиничките студии имаат демонстрирано способност да ја подобрат функцијата и да го сочуваат здравјето на простатата. Кога станува збор за машкото здравје, стручниот нутриционистички и медицински тим од Натура Терапи ви го препорачува Prostatol Complex - уникатна синергистичка комбинација на сите овие екстракти кој ја покажа својата ефикасност кај повеќе илјади задоволни клиенти.


Секогаш пред да набавите природни суплементи добро проверете ја кредибилноста и реномето на компанијата и побарајте искуства и изјави од други корисници кои го пробала производот.


Политика за колачиња
Нашиот сајт користи колачиња (cookies). Со продолжување на користење на сајтот или кликнување на “Во ред” се согласувате со користењето на колачињата и тоа: неопходни колачиња, претпочитани, статистички, маркетиншки, колачиња за перформанси и функционалност и колачиња од социјални медиуми. Некои од овие колачиња се поставени од надворешни провајдери (трети страни).