Мени
Your Cart

Slim complex + 2X Slim Fiber Set - препарат за слабеење

Slim complex + 2X Slim Fiber Set - препарат за слабеење
Slim complex + 2X Slim Fiber Set - препарат за слабеење
Сетот SLIM COMPLEX & SLIM FIBER 1+2 содржи 2 додатоци на исхраната со комплементарно дејство за поддршка на регулацијата, намалувањето и одржувањето на телесната тежина.   Производите содржат синергистичка комбинација на 4 активни состојки; Ефектите на Глукомананот (во составот на SLIM FI..
1,490.00Ден
Без данок: 1,490.00Ден
 • Залиха: Во залиха
 • Модел: Слим комплекс + 2X Слим Фибер Сет

Сетот SLIM COMPLEX & SLIM FIBER 1+2 содржи 2 додатоци на исхраната со комплементарно дејство за поддршка на регулацијата, намалувањето и одржувањето на телесната тежина.

 • Производите содржат синергистичка комбинација на 4 активни состојки;
 • Ефектите на Глукомананот (во составот на SLIM FIBER) се потврдени и од страна на EFSA;
 • 100% природни производи;
 • Не содржат ГМО, млеко (лактоза), глутен, соја или други познати алергени;
 • Во пакување од 30 капсули (PET амбалажа);
 • Достапен во продажните центри на Natura Therapy и аптеките.

Дали и вие:

● Сте пробале тешки рестрикциски диети и гладување, без ефикасно слабеење и силен јо-јо ефект на враќање на килограмите?

● Сте поминале часови во фитнес центрите и истоштувачки кардио и фитнес вежби без видливи резултати во слебеењето?

● Имате емоционална состојба со неодолива желба за храна или постојан стрес кој ве тера постојано утеха да барате во храната?

● При секој оброк не можете да се заситите и да престанете со внесот на храна?

● Имате здравствени состојби или повреда кои ве спречуваат во физичката активност или едноставно покрај обврските во домот, семејството и работата едноставно не наоѓате време за физичка активност?

Доколку позитивно одговоривте на барем едно од наведените прашања, не очајувајте! Не сте сами! Во светот владее пандемија на дебелината, а огромен број лица се соочуваат со неможноста ефикасно да ја намалат или одржат телесната тежина.

Статистиката на Светската Здравствена Организација покажува дека над 1 милјарда лица ширум светот се соочуваат со проблемот со дебелината! [1]

Дебелината и покачената тежина не се само естетски проблем, туку и сериозен проблем и за физичкото и психичкото здравје! Медицината покачува дека дебелината е клучен ризик фактор и за појавата на дијабетес, кардиоваскуларни болести, артритис и др.

Затоа не чекајте! Сега имате ефикасна природна поддршка за безбедна и ефикасна регулација на тежината!

Земете SLIM COMPLEX & SLIM FIBER уникатен дуален систем за регулирање на тежината и ослободување на вишокот килограми!

Зошто сетот SLIM COMPLEX & SLIM FIBER 1+2:

Помага во намалување на чувството на глад и потребата од внес на храна. Бидејки ќе се чувствувате сити ќе го намалите внесот на вишок калории од храната; [2]

Придонесува за забрзување на метаболизмот и празнењето на цревата, и ќе ја намалите апсорпцијата на јаглехидратите и мастите; [2-5]

Помага да се намалат наталожените масти во телото (го успорува процесот на претварање на јаглехидратите и мастите во масни наслаги и нивното таложење, а го активира согорувањето и топењето на наталожените масни наслаги); [2-5]

Помага детоксикацијата и навремената елиминацијата на отпадните материи од телото. [2, 4, 5]

Предности на SLIM COMPLEX & SLIM FIBER!

Многу лица со дебелина немаат време, или физички не можат да вежбаат и преку спортување и физичка активноост да го активираат метаболизмот и согорувањето на мастите во телото. Исто така, многу лица применуваат најразлични диети во кои поради постојаното чувство на глад не успеваат да истраат и се откажуваат. Важно е да се истакне и дека кај многу лица генетските предиспозиции им наложуваат одредени неправилности во функцијата на метаболизмот на јаглехидрати и масти, т.е.успорен метаболизам, постојана глад и потреба од прејадување поради кои тешко можат да ја регулираат тежината.

Затоа е создаден сетот SLIM COMPLEX & SLIM FIBER кој:

● Комбинира состојки кои делуваат на клучните моменти во метаболизмот неопходни за регулација на гладта и намаување на тежината;

● Мое да се дозира соодветно согласно можностите и потребите и за намалување и за одржување на тежината;

Употребата на растителните влакна Глукоманан (во составот на SLIM FIBER) се потврдени и од страна на ЕФСА дека помагаат во намалување на тежината.

Активни состојки со научно докажано дејство

Глукоманан – растителните влакна (фибер) од коренот Коњак, Флукоманан имаат научно докажана способност да врзат молекули од водата и до 50 пати од сопствената тежина. Внесен во организмот глукомананот создва желатинска смеса која ја собира водата и се шири, давајки чувство на ситост и елиминирајки ја потребата од внес на храна. Воедно овие растителни влакна ја успоруваат функцијата на дигестивните ензими, што помага да се намали дигестијата и самата апсорпција на калориите, а од друга страна ја стимулира перисталтиката и движењето на материите низ цревата, за намалување на можноста за продолжена апсорпција на калории од храната и навремена елиминација на отпадните материи надвор од телото. [2]

Екстракт од цимет – истражувањата потврдуваат дека има силно антиоксидативно дејство и способност за регулација на метаболизмот на јаглехидрати на неколку начини. Го стимулира нивното оптимално искористување и согорување во телото за енергија, со што спречува тие да се претворат во масти и да се таложат на телото. Исто така, екстрактот од цимет ја попречува и успорува дигестијата на сложените јаглехидрати, со што се контролира внесот на калории и се дава можност телото активно да ги искористи и согори акумулираните резерви на енергија – мастите. [3]

Екстракт од јаболков оцет – научно докажан со студии дека помага во активирање на метаболизмот и липолизата (процесот на разградување на мастите) и намалување на мастите во телото. Воедно јаболковиот оцет ја успорува апсорпцијата на јаглехидратие, што го намалува внесот на калории од храната. Дополнително, содржи ензими со кои ја подобрува дигестијата што помага во навремено движење на материите низ цревата и нивно непречено празнење со што се елиминираат многу токсини кои влијаат на тежината и се намалува прекумерениот внес на калории. [4]

Екстракт од зелено кафе – потврдено ја зголемува ситоста, поништувајки го чувството за глад и потребата од внес на храна. Зеленото кафе ја забрзува и метаболната рата, со што стимулира поголемо согорување и трошење на шеќерите и мастите за задоволување на метаболните потреби на телото. Воедно влијае на работата на ензимите во црниот дроб, намалувајки го ослободувањето на гликоза во крвотокот која лесно се претвара во масти и складира во телото, со што помагаат во намалување на мастите и регулација на тежината. Зеленото кафе исто така ја стимулира детоксикацијата и чистењето на црниот дроб и цревата со што го олеснува процесот на слабеење, а помага и во одржување на здравјето на колонот и организмот од оксидативен стрес. [5]

Начин на употреба:

Употреба: Се препорачува употреба на 1 капсула SLIM COMPLEX и 1 или 2 капсули SLIM FIBER, кои треба да се испијат со 1 до 2 големи чаши вода, 15-20 мин пред пред оброк. Може да се користат 2 до 3 пати на ден;

● Напомена: Капсулите се наменети за лица над 15години. Не се наменети за доилки (пред 6 месеци), трудници, лица со дијабетес (доколку имаат хипогликемии), лица со колитис или други воспаленија на цревата, или лица алергични на некоја од состојките.

● Безбедни и за долгорочна употреба;

Позитивни ефекти од употребата на капсулите може да се очекуваат по само една недела употреба.

Референци:

 1. https://www.who.int/news/item/04-03-2022-world-obesity-day-2022-accelerating-action-to-stop-obesity
 2. D E Walsh et al. Effect of glucomannan on obese patients: a clinical study, International Journal of obesity.
 3. Dr. Mikiko Watanabe, et al. Effect on Weight Loss of an Oral Supplement Containing Cinnamon Bark (Cinnamomum cassia) and Withania somnifera in Adult Patients with Overweight and Obesity: A Pilot Study, Multidisciplenary Scientific Journal, September 2023.
 4. Amir Hadi et al. The effect of apple cider vinegar on lipid profiles and glycemic parameters: a systematic review and meta-analysis of randomized clinical trials, BMS Complementary Medicina and Therapies, June 2021.
 5. Mehnoosh Samadi et al. Green Coffee Bean Extract as a Weight Loss Supplement, Journal of Nutritional Disorders & Therapy, 2015.
Политика за колачиња
Нашиот сајт користи колачиња (cookies). Со продолжување на користење на сајтот или кликнување на “Во ред” се согласувате со користењето на колачињата и тоа: неопходни колачиња, претпочитани, статистички, маркетиншки, колачиња за перформанси и функционалност и колачиња од социјални медиуми. Некои од овие колачиња се поставени од надворешни провајдери (трети страни).