G-2MRMW9SNMS
Мени
Your Cart

Diabetol Forte 30cps - препарат за дијабет

Diabetol Forte 30cps - препарат за дијабет
Diabetol Forte 30cps - препарат за дијабет
-45 %
Diabetol Forte 30cps - препарат за дијабет
Diabetol Forte 30cps - препарат за дијабет
Diabetol Forte 30cps - препарат за дијабет

DIABETOL FORTE ЗА ЕФИКАСНА ПРИРОДНА ПОДДРШКА ЗА ПОДОБРЕНА РЕГУЛАЦИЈА НА ГЛИКЕМИЈАТА!

 • Клинички докажана ефикасност
 • 100% природен производ
 • Не содржи ГМО, млеко (лактоза), глутен, соја или други познати алергени
 • Безбеден и без несакани ефекти

495.00Ден
895.00Ден
Без данок: 495.00Ден
 • Залиха: Во залиха
 • Модел: DIABETOL

Diabetol Forte е препарат со посебна медицинска намена со природни состојки, растителни екстракти и минерали, наменет за диетстско регулирање на метаболизмот на јаглехидрати.

 • Содржи 5 активни компоненти со синергистичко дејство;
 • Научна формулација по препорака на докторите (содржи алфа липоична киселина);
 • Клинички докажана ефикасност;
 • Едноставна употреба, 1 до 2 капсули на ден;
 • 100% природен производ;
 • Не содржи ГМО, млеко (лактоза), глутен, соја или други познати алергени;
 • Во пакување од 30 капсули (PET амбалажа).
 • Достапен во продажните центри на Natura Therapy и аптеките.
Responsive image

Дали и вие страдате од дијабетес, покачени нивоа на шеќерот во крвта, инсулинска резистенција или прекумерна тежина?

Сите овие состојби укажуваат на нарушен метаболизам на гликозата и јаглехидратите во крвта и телото, а модерниот и брз начин на живот, со континуиран стрес, прекумерен внес на процесирана и висококалорична храна, а недостаток од физичка активност е клучна причина дијабетесот се уште да претставува еден од водечките хронични здравствени проблеми на денешницата!

„Над половина милјарда возрасни лица во светот страдаат од дијабет, а само во 2021 година 6,7 милиони го загубиле животот како последица оваа болест“ [1]

И покрај редовното земање на препишаната терапија, таблетарна или инсулинска, воспоставувањето на добра, одржлива контрола на гликемијата е тешко и огромен број лица со дијабет секојдневно се соочуваат со последици и компликации на лошата регулација.Дијабетесот е подмолна болест! Слабата регулација на шеќерот во крвта и континуирано покачените нивоа на шеќер не даваат предупредувачки симптоми, но лесно можат да доведат до оштетување на крвните садови во телото. Најчести последици на ваквите оштететувања на крвните садови се оштетување на очите и загуба на видот, оштетување на бубрезите, на периферните нерви, како и појава на инфаркт и мозочен удар!

Responsive image

Добрата регулација на шеќерот е неопходна за заштита на крвните садови и одржување на целокупното здравје.

Земете DIABETOL FORTE за ЕФИКАСНА ПРИРОДНА ПОДДРШКА ЗА ПОДОБРЕНА РЕГУЛАЦИЈА НА ГЛИКЕМИЈАТА!

Зошто DIABETOL FORTE?

 • Помага во регулација на гликемијата; [2]
 • Придонесува за намалување на инсулинската резистенција; [2]
 • Делува синергистички со редовната терапија;
 • Позитивно дејство во однос на невропатските промени; [3 - 5]
 • 100% природен, безбеден и без несакани ефекти и при продолжена употреба.

Предности на DIABETOL FORTE!

Анализирајки ја достапната понуда на додатоци на исхраната и препарати наменети за лицата со дијабетес и нарушен метаболизам на јаглехидрати и заклучоците од научните истражувања за ефектите од примената на растителни екстракти и други природни компоненти како поддршка за подобрена регулација на шеќерот стручниот тим на нутриционисти, фармацевти, доктори и технолози во Natura Therapy го создаде производот DIABETOL FORTE:

 • Кој ги комбинира сите неопходни микронутриенти потребни за нормален, регулиран метаболизам на јаглехидрати, продукција, складирање и секреција на инсулин во оптимални вредности (300мг алфа липоична киселина во препорачана дневна доза);
 • Заедно со растителни екстракти со научно докажано својство во подобрување на инсулинската чувствителност
 • За едноставна употреба, комплементарно на дадената терапија;
 • Ефикасноста на препаратот е потврдена и со клиничко истражување, спроведено на Универзитетската клиника по ендокринологија при клиничкиот центар во Скопје, Македонија во 2022 година.

Комбинација на 5 активни состојки со научно потврдено дејство

Алфа липоична киселина – докажано помага да се намалат авто-оксидативните процеси предизвикани од гликозата (ги неутрализира слободните радикали) со што се спречуваат оштетувања на клетките од васкуларниот ендотел и невроните, се подобрува инсулинската сензитивност и се подобрува кондуктивноста на сигналите помеѓу невроните, за превенција од појавата и развој на невропатија. [2 - 11]

Екстракт од цимет – екстрактот од кората на циметовото дрво (Cinnamomum spp.) придонесува за активацијата на ензимот глукоген синтетаза и инхибиција на ензимот глукоген синтетаза киназа-3бета, со што ја подобрува ефикасноста на инсулинот. Екстрактот од цимет исто така помага да се намали дигестијата и апсорпцијата на шеќери во дигестивниот тракт, како и да се зголеми транспортот на гликоза во клетките. [12 - 14]

Екстракт од горчлива диња – екстракт добиен од плодот на горчливата диња – карела (Memordica charantia L) кој содржи биоактивни соединенија кои ја подобруваат ефикасноста на врзувањето на инсулинот за поефикасна дистрибуција на гликозата во клетките и придонесува за помала апсорпција на шеќерите од храната. [15 - 16]

Цинк (цинк пиколинат) – ја подобрува функцијата на β-клетките во панкреасот и учествува во конверзијата на проинсулин во инсулин, како и складирањето и oслободувањето на инсулинот од панкреасот.

Bioperine® –патентиран, стандардизиран екстракт од црн бибер (Piper nigrum), кој докажано ја подобрува апсорпцијата и достапноста на куркуминот за 2000%. [10]

Responsive image

Начин на употреба:

Употреба: 1 до 2 капсули на ден, на гладно (15тина мин. пред оброк). Напомена: За лица со дијабет се препорачува употреба на 2 капсули на ден. Производот не е наменет за деца нити за лица со дијабетес малитус тип 1. За оптимална апсорпција и ефикасност треба да се избегнува внесот на млечни производи 2 часа пред и по земањето на капсулата.

Безбеден е за долгорочна употреба (не предизвикува хипогликемии).

Позитивни ефекти од употребата на DIABETOL FORTE, во стабилизација и подобрена регулација на шеќерот може да се почувствуваат веќе по 2-3 недели употреба.


Политика за колачиња
Нашиот сајт користи колачиња (cookies). Со продолжување на користење на сајтот или кликнување на “Во ред” се согласувате со користењето на колачињата и тоа: неопходни колачиња, претпочитани, статистички, маркетиншки, колачиња за перформанси и функционалност и колачиња од социјални медиуми. Некои од овие колачиња се поставени од надворешни провајдери (трети страни).