G-2MRMW9SNMS
Мени
Your Cart

Aloe Vera со Aronija 1l - за заштита на дигестивниот систем

Aloe Vera со Aronija 1l - за заштита на дигестивниот систем
Aloe Vera со Aronija 1l - за заштита на дигестивниот систем
-45 %
Aloe Vera со Aronija 1l - за заштита на дигестивниот систем
Aloe Vera со Aronija 1l - за заштита на дигестивниот систем
Aloe Vera со Aronija 1l - за заштита на дигестивниот систем
Алое Вера гел со екстракт од аронија е додаток на исхраната направен од листовите на Алое Вера, збогатен со екстракт од аронија и е наменет за поддршка на имунитетот, здравјето и функцијата на дигестивниот систем и одржување на метаболизмот и целокупното здравје. Висококонцентриран 99,5% гел о..
495.00Ден
895.00Ден
Без данок: 495.00Ден
 • Залиха: Во залиха
 • Модел: ALOE

Алое Вера гел со екстракт од аронија е додаток на исхраната направен од листовите на Алое Вера, збогатен со екстракт од аронија и е наменет за поддршка на имунитетот, здравјето и функцијата на дигестивниот систем и одржување на метаболизмот и целокупното здравје.

 • Висококонцентриран 99,5% гел од алое вера;
 • Добиен од листовите на сертифицирано органско алое од видот Barbadensis Miller;
 • Збогатен со органска аронија и витамин C;
 • Со научно докажано антиоксидативно дејство;
 • Наменет и за деца над 3 годишна возраст (не содржи Алоин);
 • Проверен и одобрен и од страна на Здружението на педијатри на РСМакедонија;
 • Со одличен и освежителен овошен вкус;
 • Не содржи ГМО, млеко (лактоза), глутен, соја или други познати алергени;
 • Брзи и долготрајни придобивки по здравјето;
 • Во пакување од 1000 и 500мл (PET амбалажа);
 • Достапен во продажните центри на Natura Therapy и аптеките.

Дали и вие:

 • Се мачите со честа подуеност, гасови, кркорење и други тегоби во стомакот;
 • Тешкотии со празнењето на цревата или опстипација (запек)
 • Чести настинки и инфекции на носот или грлото;
 • Хроничен замор и недостаток на енергија.

Сите овие симптоми укажуваат на состојби на нарушена дигестија на храната, можен гастритис и инфекции со Хеликобактер Пилори, успорена детоксикација на организмот и намален имунитет!

„Повеќе од 40% од светската популација е инфицирана со бактеријата Helicobacter Pylori, а дури околу 50% од децата во развиените земји“ [1 - 2]

Инфекциите со бактеријата Хеликобактер Пилори се најчестата причина за гастритис и нарушена дигестивна функција. Недостатокот на ензими и нарушеното варење на храна е причина за намалена апсорпција и недостаток на витални нутриенти потребни за организмот организмот и успорен метаболизам, кои во комбинација со слабата детоксикација, предивикува отежнато елиминирање на отпадните материи од телото и намален имунитет. Овие состојби може да доведат до појава на чести инфекции и болести, како и развој на сериозни метаболни заболувања!

Земете АЛОЕ ВЕРА гел со Аронија за

ЕФИКАСНА ПРИРОДНА ПОДДРШКА НА ИМУНИТЕТОТ,

ДИГЕСТИВНОТО ЗДРАВЈЕ И МЕТАБОЛИЗМОТ!

Зошто АЛОЕ ВЕРА гел со аронија?

 • Ја подобрува дигестијата и ги штити органите за варење од иритации и инфекции;
 • Го зајакнува имунитетот и помага во борбата со инфекциите;
 • Ја подобрува детоксикацијата и чистењето на цревата;
 • Обезбедува антиоксидативна заштита и го активира целиот метаболизам; [3-20]
 • 100% природен, безбеден и без несакани ефекти и при продолжена употреба.

Предности на АЛОЕ ВЕРА гелот со аронија!

Гелот од листовите на растението Алое Вера со векови се користело како лек и мелем за третман на многу болести. Со добивањето на научна потврда за здравствените придобивки на гелот од алое, согласно истражувањата од последните децении, расте и понудата на додатоци на исхраната и функционални напитоци на база на гел од алое вера. Анализирајки ја достапната понуда, стручниот тим од нутриционисти, доктори, фармацевти и технолози, за развој на производи во Натура Терапи, ја создаде формулата за АЛОЕ ВЕРА гелот со Аронија, кој:

 • Е направен од најквалитетно сертифицирано органско алое од видот Barbadensis Miller;
 • Содржи дури 99,5% концентриран гел од алое;
 • Збогатен е со сертифицирана органска аронија и витамин C;
 • Не содржи алоин и е безбеден и за употреба кај деца над 3 годишна возраст;
 • Има научно докажано антиоксидативно дејство*
 • Здравствените придобивки се потврдени од страна на повеќе илјади задоволни корисници во земјата;
 • Проверен и одобрен и од страна на Здружението на педијатри на РСМакедонија;

* ИСТРАЖУВАЊЕ спроведено во 2021 од страна на лабораторијата при Природно-Математичкиот факултет во Скопје и Плант Инженеринг Дооел Скопје на производот Алое Вера гел со аронија од НАТУРА ТЕРАПИ потврдија силен антиоксидативен потенцијал на производот во неутрализирање на слободните радикали и спречување на оксидативниот стрес на клетките!

Нутритивен профил на гелот од листовите од Алое Вера

Научните истражувања од последните децении потврдуваат дека гелот од растението Алое Вера од видот Barbadensis Miller содржи над 150 нутриенти и биоактивни молекули:

● 20 аминокиселини (неопходни за синтеза на протеините);

● 10 витамини (А, C, E, B1, B2, B3, B6, B9 (фолна кис.), B12 и холин;

● 20 минерали (магнезиум, цинк, калциум, железо, калиум, натриум, бакар, манган, хром и др.);

● 16 ензими како (амилаза, протеаза, целулаза, липаза, брадикиназа, пероксидаза и др.) потребни за за дигестија, клеточна детоксикација и намалување на воспаленијата;

● муколитички полисахариди и антракинини (антраквинони) кои ги обложуваат стомакот и цревата и дејствуваат антиинфламаторно, антиоксидативно, аналгетско, антимикробно и антивирално);

● фитостероли кои имаат антивоспалително дејство и помагаат во регулација на холестеролот во крвта;

● сапонини, фитохемикалии кои имаат антимикробно, антивирално и антифунгално дејство (дејствуваати против габи и кандида). [3 - 20]

Екстракт од Аронија

Сокот екстрахиран од органска аронија е богат извор на важни микронутриенти, витамини и минерали, како и полифеноли од групата на антоцијанини кои обезбедуваат

силна антиоксидативна заштита на клетките од токсините во телото.


Тијана Аврамовска: Уште по првото користење на Алое Вера гелот почуствував ослободување на болките во стомакот и намалување на киселините. А само по неколку недели користење почуствував комплетно олеснување од болките во стомакот.

Милена Несторовска: Алое Вера гелот се покажа како инстант решение за било која тегоба на мојот стомак. Го имам цело време на дофат особено кога патувам бидејки знам дека тоа ќе биде решение за сите мои тегоби.

Начин на употреба:

 • 5 до 20мл, 2 до 3 пати на ден, на празен стомак 10-15 минути пред оброк, зависно од возраста (за возрасни 10 до 20мл по доза);
 • Безбеден е за долгорочна употреба и кај деца на 3 годишна возраст;
 • Позитивни ефекти од употребата на Алое Вера гелот, во подобрување на дигестијата, смирување на тегобите во дигестивниот тракт и активирање на метаболизмот може да се почувствуваат по само неколку дена употреба.

Референции:

 1. Yunhao Li, Global prevalence of Helicobacter pylori infection between 1980 and 2022: a systematic review and meta-analysis, The Lanset, Apri 2023
 2. Samy A. Azer; Hossein Akhondi.Gastritis, StatPearls, National Libery of Medicine, Apr 2023
 3. Vogler BK, Ernst E. Aloe vera: A systematic review of its clinical effectiveness. Br J Gen Pract. 1999.
 4. Shelton RW. Aloe vera. Its chemical and therapeutic properties. Int J Dermatol. 1991.
 5. 3. Atherton P. The Essential Aloe Vera: The Actions and the Evidence. Mill Enterprises. (2nd ed) 1997.
 6. Ndhlala AR, Amoo SO, Stafford GI, Finnie JF, Van Staden J. Antimicrobial, anti-inflammatory and mutagenic investigation of the South African tree aloe (Aloe barberae) J Ethnopharmacol. 2009.
 7. Athiban PP, Borthakur BJ, Ganesan S, Swathika B. Evaluation of antimicrobial efficacy of Aloe vera and its effectiveness in decontaminating guttapercha cones. J Conserv Dent. 2012.
 8. Arunkumar S, Muthuselvam M. Analysis of Phytochemical Constituents and Antimicrobial Activities of Aloe vera L. against clinical pathogens. World J Agricultural Sci. 2009.
 9. Philip J, John S, Iyer P. Antimicrobial activity of aloevera barbedensis, daucus carota, emblica officinalis, honey and punica granatum and formulation of a health drink and salad. Malays J Microbiol. 2012.
 10. Alemdar S, Agaoglu S. Investigation of In vitro antimicrobial activity of Aloe vera juice. J Anim Vet Adv. 2009.
 11. Nejatzadeh-Barandozi F. Antibacterial activities and antioxidant capacity of Aloe vera. Org Med Chem Lett. 2013.
 12. Fani M, Kohanteb J. Inhibitory activity of Aloe vera gel on some clinically isolated cariogenic and periodontopathic bacteria. J Oral Sci. 2012.
 13. Pandey R, Mishra A. Antibacterial activities of crude extract of Aloe barbadensis to clinically isolated bacterial pathogens. Appl Biochem Biotechnol. 2010.
 14. Cock I. Antimicrobial activity of aloe barbadensis miller leaf gel components. Internet J Microbiol. 2007.
 15. Agarry OO, Olaleye MT, Bello-Michael CO. Comparative antimicrobial activities of Aloe vera gel and leaf. Afr J Biotechnol. 2005.
 16. Reynolds T, Dweck AC. Aloe vera leaf gel: A review update. J Ethnopharmacol. 1999.
 17. Shahzad K, Ahmad R, Nawaz S, Saeed S, Iqbal Z. Comparative antimicrobial activity of aloe vera gel on microorganisms of public health significance. Pharmacologyonline. 2009.
 18. Irshad S, Butt M, Younus H. In-Vitro antibacterial activity of Aloe Barbadensis Miller (Aloe Vera) Intl R J of Pharmaceuticals. 2011.
 19. Shyur LF, Tsung JH, Chen JH, Chiu CY, Lo CP. Antioxidant Properties of extracts from medicinal plants popularly used in Taiwan oxidatative stress play a siginificant effect in the pathogenesis of various types of disease. Int J Appl Sci Eng. 2005.
 20. Saritha V, Anilakumar KR, Khanum F. Antioxidant and antibacterial activity of Aloe vera gel extracts. Int J Pharmaceut Biol Arch. 2010.
Политика за колачиња
Нашиот сајт користи колачиња (cookies). Со продолжување на користење на сајтот или кликнување на “Во ред” се согласувате со користењето на колачињата и тоа: неопходни колачиња, претпочитани, статистички, маркетиншки, колачиња за перформанси и функционалност и колачиња од социјални медиуми. Некои од овие колачиња се поставени од надворешни провајдери (трети страни).