меню
Your Cart

Diabetol Forte

БРЗА ИСПОРАКА НА ВАША АДРЕСА ЗА 1-2 РАБОТНИ ДЕНА
Diabetol Forte
Diabetol Forte
Ново Промо
Diabetol Forte
Diabetol Forte
Diabetol Forte
  КОНЕЧНО!  100% ПРИРОДЕН ПРЕПАРАТ КОЈ ЗАГАРАНТИРАНО ЌЕ ВИ ГО РЕГУЛИРА ШЕЌЕРОТ ЗА САМО 30 ДЕНА, БЕЗ НЕСАКАНИ ЕФЕКТИ.АКО НЕМАТЕ РЕЗУЛТАТИ ЌЕ ВИ ГИ ВРАТИМЕ ПАРИТЕ.                                                                                                            ..
995.00Ден
Без данок: 995.00Ден
 • Залиха: Во залиха
 • Модел: DIABETOL
 

КОНЕЧНО! 

100% ПРИРОДЕН ПРЕПАРАТ КОЈ ЗАГАРАНТИРАНО ЌЕ ВИ ГО РЕГУЛИРА ШЕЌЕРОТ ЗА САМО 30 ДЕНА, БЕЗ НЕСАКАНИ ЕФЕКТИ.АКО НЕМАТЕ РЕЗУЛТАТИ ЌЕ ВИ ГИ ВРАТИМЕ ПАРИТЕ.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      ДИАБЕТОЛ ФОРТЕ е додаток на исхраната со посебна медицинска намена со Алфа липоична киселина, екстракт од горчлива диња, екстракти од цимет, цинк и хром и е наменет за регулација на нивоата на шeќер во крвта.


Начин на употреба: Да се земаат по 1-2 капсула на ден, со оброк.

ДИАБЕТОЛ ФОРТЕ е целосно природен додаток на исхраната кој претставува комплетно решение  за ефикасна, природна регулација и стабилизација на нивоата на шеќер во крвта.

Употребата на Диабетол Форте помага во:

 • Регулација и намалување на покачениот шеќер во крвта (дирекно намалување на гликемискиот статус на крвта и на гликолизираниот хемоглобин HbA1C (како маркер на 3 месечен шеќер));
 •  Подобрена секреција и функција на инсулинот (хормон неопходен за дистрибуција на шеќерот од крвните садови во клетките);
 •  Заштита на крвните садови од оштетувањата кои ги прави шеќерот и слободните радикали (заштита од инфаркт и мозочен удар кај дијабетичарите) и заштита на видот и очите, бубрезите и нервите.
 •  Алфа Липонската киселина, заедно со екстрактите од горчлива диња, карела,  и цимет ја подобруваат функцијата на инсулинот во телото, го помагаат неговото дејство (врзување на клетките), за навремена и целосна дистрибуција на шеќерот. Алфа липонската киселина дополнително како антиоксидант помага да се спречат како оштетувања на панкреасот кои може да доведат до намалена и недоволна продукција на инсулин, така и на самите крвни садови. Цинкот е минерал неопходен за самата продукција, складирање и секреција на инсулин во панкреасот, додека хромот ја зголемува ефикасноста на инсулинот т.е искористувањето на шеќерот од страна на клетките.

Во истражувањата се покажува дека суплементација со мин 300мг Алфа липонска киселина на ден помага во успешно намалување на шеќерот (тоа значи 2 капсули Дијабетол Форте)!

Подетално употребата на Дијабетол Форте би помогнала во:

 • Помага во превенција на оштетувањата на периферните нерви (невропатија на дланки, стопала, нозе...) карактеристична кај дијабетичарите; 
 •  Помага во превенција на оштетувањата на видот и ретината во окото (ретинопатија) и макулата (макуларна дегенерација); 
 • Помага во превенција на оштетувањата на внатрешната обвивка на крвните садови (појава на атеросклероза), формирање на тромбови и хипертензија (покачен притисок); 

Алфа липонската киселина заедно со екстрактот од горчлива диња директно помагаат во рехулирање на мастите во крвта и намалување на нивоата на ЛДЛ холестерол (спречуваат оксидација на холестеролот) и со тоа помагаат во превенција од појавата на атеросклероза; 

 • Помага во превенција на Алцхајмер, деменција и превенција на воспаленија и когнитивни дегенеративни состојби на мозокот;
 • Алфа липонската киселина и екстрактот од цимет делуваат и антиоксидативно потоа помага во заштита на невроните (особено невроните кои лачат допамин со што помага кај Паркинсонова болест) и ја подобрува моторната функција на невроните (задолжени за движењето); 
 • Алфа липонската киселина ја подобрува перфузијата (снабдувањето со крв на срцето, мозокот или било кој друг орган.
 • Алфа липонската киселина го штити црниот дроб и помага регенерација на оштетеното ткиво на црниот дроб.
 • Екстрактот од цимет го успорува и намалува дигестирањето и апсорпцијата на јаглехидратите (за помал гликемиски удел на храната) и стабилизирање на гликозата во крвта;
 • Екстрактот од цимет има и докажано анти-бактериско и анти-фунгално и анти-инфламаторно за заштита од бактериски и габични инфекции;
 • Помага и во полесно согорување на мастите и регулирање на тежината‼️


 ЕКСТРАКТОТ ОД ГОРЧЛИВА ДИЊА (Карела) помага во одржување на здрав метаболизам на гликоза. Горчливата диња е добар извор на витамини А, Ц и Б9 и е одличен извор на специфични антиоксиданти (катекин, епикатекин, галска и хлорогенска киселина)

  Редовниот внес на екстрактот од горчлива диња помага во:

 • Намалување на шеќерот во крвта (намалување на нивото на гликоза) – преку подобрување на дејството на инсулинот. (Соединенија во горчливата диња делуваат како природен, растителен инсулин, т.е ја подобруваат ефикасноста на инсулинот во телото);
 • Намалување на нивото на фруктозамин (показател за големината на негативните реакции на гликозата со молекулите во крвта (гликација - лепење на гликозата за протеини во крвта);
 • Подобрување на нивото на гликолизиран хемоглобин (HbA1C – познат како маркер за 3 месечен просек на шеќерот во крвта);
 • Помага да се спречи оксидацијата на холестеролот во крвта (со што превенира негово лепење за ѕидовите на крвните садови) за заштита на крвните садови;
 • Помага да се заштитат клетките од оксидативен стрес и оштетувања кои доведуваат до појава на малигни клетки (антиканцерогено дејство);
 • Подобра регулација на тежината (преку регулирање на метаболизмот на шеќер).

 

 

 

 

 

 

 

 

Напиши мислење

Забелешка: HTML не е преведен!
Лошо Добро
Политика за колачиња
Нашиот сајт користи колачиња (cookies). Со продолжување на користење на сајтот или кликнување на “Во ред” се согласувате со користењето на колачињата и тоа: неопходни колачиња, претпочитани, статистички, маркетиншки, колачиња за перформанси и функционалност и колачиња од социјални медиуми. Некои од овие колачиња се поставени од надворешни провајдери (трети страни).