G-2MRMW9SNMS
Мени
Your Cart

2x Diabetol Forte + Green Tea extract - препарат за дијабет

2x Diabetol Forte + Green Tea extract - препарат за дијабет
-40 %
2x Diabetol Forte + Green Tea extract - препарат за дијабет
1,190.00Ден
1,985.00Ден
Без данок: 1,190.00Ден
 • Залиха: Во залиха
 • Модел: 2x Diabetol Forte + Green Tea extract

Diabetol Forte е препарат со посебна медицинска намена со природни состојки, растителни екстракти и минерали, наменет за диетстско регулирање на метаболизмот на јаглехидрати.

 • Содржи 5 активни компоненти со синергистичко дејство;
 • Научна формулација по препорака на докторите (содржи алфа липоична киселина);
 • Клинички докажана ефикасност;
 • Едноставна употреба, 1 до 2 капсули на ден;
 • 100% природен производ;
 • Не содржи ГМО, млеко (лактоза), глутен, соја или други познати алергени;
 • Во пакување од 30 капсули (PET амбалажа).
 • Достапен во продажните центри на Natura Therapy и аптеките.

Зошто DIABETOL FORTE?

 • Помага во регулација на гликемијата; [2]
 • Придонесува за намалување на инсулинската резистенција; [2]
 • Делува синергистички со редовната терапија;
 • Позитивно дејство во однос на невропатските промени; [3 - 5]
 • 100% природен, безбеден и без несакани ефекти и при продолжена употреба.

Предности на DIABETOL FORTE!

Анализирајки ја достапната понуда на додатоци на исхраната и препарати наменети за лицата со дијабетес и нарушен метаболизам на јаглехидрати и заклучоците од научните истражувања за ефектите од примената на растителни екстракти и други природни компоненти како поддршка за подобрена регулација на шеќерот стручниот тим на нутриционисти, фармацевти, доктори и технолози во Natura Therapy го создаде производот DIABETOL FORTE:

 • Кој ги комбинира сите неопходни микронутриенти потребни за нормален, регулиран метаболизам на јаглехидрати, продукција, складирање и секреција на инсулин во оптимални вредности (300мг алфа липоична киселина во препорачана дневна доза);
 • Заедно со растителни екстракти со научно докажано својство во подобрување на инсулинската чувствителност
 • За едноставна употреба, комплементарно на дадената терапија;
 • Ефикасноста на препаратот е потврдена и со клиничко истражување, спроведено на Универзитетската клиника по ендокринологија при клиничкиот центар во Скопје, Македонија во 2022 година.

Комбинација на 5 активни состојки со научно потврдено дејство

Алфа липоична киселина – докажано помага да се намалат авто-оксидативните процеси предизвикани од гликозата (ги неутрализира слободните радикали) со што се спречуваат оштетувања на клетките од васкуларниот ендотел и невроните, се подобрува инсулинската сензитивност и се подобрува кондуктивноста на сигналите помеѓу невроните, за превенција од појавата и развој на невропатија.

Екстракт од цимет – екстрактот од кората на циметовото дрво (Cinnamomum spp.) придонесува за активацијата на ензимот глукоген синтетаза и инхибиција на ензимот глукоген синтетаза киназа-3бета, со што ја подобрува ефикасноста на инсулинот. Екстрактот од цимет исто така помага да се намали дигестијата и апсорпцијата на шеќери во дигестивниот тракт, како и да се зголеми транспортот на гликоза во клетките.

Екстракт од горчлива диња – екстракт добиен од плодот на горчливата диња – карела (Memordica charantia L) кој содржи биоактивни соединенија кои ја подобруваат ефикасноста на врзувањето на инсулинот за поефикасна дистрибуција на гликозата во клетките и придонесува за помала апсорпција на шеќерите од храната.

Цинк (цинк пиколинат) – ја подобрува функцијата на β-клетките во панкреасот и учествува во конверзијата на проинсулин во инсулин, како и складирањето и oслободувањето на инсулинот од панкреасот.

Bioperine® –патентиран, стандардизиран екстракт од црн бибер (Piper nigrum), кој докажано ја подобрува апсорпцијата и достапноста на куркуминот за 2000%.


ЕКСТРАКТ ОД ЗЕЛЕН ЧАЈ е додаток на исхраната кој содржи екстракт од листови од зелен чај (Camellia sinensis), извор на моќни антиоксиданти, полифенолни соединенија од групата на катекини (ЕГЦГ).

Пакување: пластично капување, 30 капсули, 500 мг.

Дозирање и начин на употреба: Се земаат по 1 до 2 капсули на ден.Политика за колачиња
Нашиот сајт користи колачиња (cookies). Со продолжување на користење на сајтот или кликнување на “Во ред” се согласувате со користењето на колачињата и тоа: неопходни колачиња, претпочитани, статистички, маркетиншки, колачиња за перформанси и функционалност и колачиња од социјални медиуми. Некои од овие колачиња се поставени од надворешни провајдери (трети страни).