G-2MRMW9SNMS
Мени
Your Cart

URO Protect (30cps.) - препарат против уринални инфекции

URO Protect (30cps.)  - препарат против уринални инфекции
-45 %
URO Protect (30cps.) - препарат против уринални инфекции
495.00Ден
895.00Ден
Без данок: 495.00Ден
 • Залиха: Во залиха
 • Модел: Uro

Uro Protect е препарат со посебна медицинска намена со растителни екстракти, наменет за заштита на здравјето и функцијата на уринарниот систем.

 • Содржи 4 активни компоненти со синергистичко и научно потврено дејство;
 • Уникатна формулација и дозирање прилагодено и за превенција и при третман на инфекциите;
 • За најголем ефект се препорачува за употреба во комбинација со Д-Маноза (D-Mannose);
 • 100% природен производ;
 • Не содржи ГМО, млеко (лактоза), глутен, соја или други познати алергени;
 • Во пакување од 30 капсули (PET амбалажа);
 • Достапен во продажните центри на Natura Therapy и аптеките.

Колку често се борите со уринарните инфекции?

Дали сте и вие дел од жените кои и при најмало преладување на стапалата, нозете или стомакот ги чувствувате непријатните печење, грчеви и болки при мокрењето?

Овие симптоми укажуваат на бактериски инфекции на мочниот меур.

„Над 400 милиони лица се измачуваат со некаква уринарна инфекција во светот секоја година“ [1]

Уринарните инфекции најчесто се предизвикани од страна на бактеријата Ешерихија коли и не само што даваат навистина непријатни симптоми туку и многу тешко се третираат ефикасно и целосно. Вообичаената антибиотска терапија и покрај тоа што целно се применува, не секогаш целосно ја уништува бактеријата, која за кратко време повторно се размножува и прави нова, повторувачка инфекција. Статистиката покажува дека дури половина од жените на возраст над 65 години страдаат од повторувачки инфекци!

Тлеењето на бактериите во уринарниот тракт и рекурентната појава на инфекции е вистинско измачување на многу жени, кои ги чувствуваат и последиците од прекумерна употреба на антибиотици, а не ретко имаат и сериозни последици по здравјето и функцијата на бубрезите, неволно протекување на урината, камење во мочниот меур, вагинални инфекции и проблеми со репродуктивното здравје.

Заштитете се! Ослободете се од бактериите во уринарниот тракт и спречете ја повторната појава на инфекции!


Земете URO PROTECT за

ЕФИКАСНА ПРИРОДНА ЗАШТИТА

НА УРИНАРНИОТ СИСТЕМ!

Зошто URO PROTECT?

 • Помага во ефикасно празнење и чистење на мочниот меур од бактерии; [2-6]
 • Помага да се спречи и намали зафаќањето и вгнездувањето на бактериите во ѕидот на мочниот меур; [2-6]
 • Помага да се спречи развојот на инфекции и воспаленија на мочниот меур и каналите;
 • 100% природен, безбеден и без несакани ефекти и при продолжена употреба.

Предности на URO PROTECT!

Бактеријата Ешерихија Коли лесно развива резистентност кон антибиотската терапија, која не секогаш успева да ја уништи, поради што инфекцијата може да се повтори. Многу жени се соочуваат со повторувачки инфекции и многу непријатни симптоми за кои бараат решение со брзо дејство, а и честото земање на антибиотици има свои несакани ефекти, токму затоа го создадовме URO PROTECT:

 • Со екстракт од брусница и уште 3 активни компоненти со широко и научно докажано дејство;
 • За брзо ослободување од тегобите за само 1 до 2 дена;
 • Лесно се дозира до 6 капсули на ден зависно потребата;
 • Ефикасен и безбеден дури и при продолжена употреба.

Комбинација на 4 активни состојки со научно потврдено дејство

Екстракт од брусница – оваа бобинка е одличен извор на фруктоза, антиоксиданти, витамин Ц, Д-Маноза и други биоактивни молекули. Д-манозата и фруктозата во брусниците го спречуваат зафаќањето на бактеријата Ешерихија Коли и другите патогени бактерии со своите продолжетоци (пипала) за уротелиумот, внарешната обвивка на мочниот меур, со што се овозможува нивно целосно исфрлање со урината и се спречува развојот на инфекција или повторно враќање на инфекција. [2-6]

Екстракт од рузмарин – Рузмаринот поседува силни антимикробни, пред се антибактериски својства, со што помага во уништувањето на патогените бактерии предизвикувачи на инфекции. Растението има и анти-инфламаторно дејство со кое придонесува да се спречи развојот или да се намали воспалението во ткивото на мочниот меур. Научни студии исто така покажуваат дека екстрактот или маслото од рузмарин може да ја подобрат чувствителноста на бактеријата Е. Коли кон одредени видови антибиотици со што може да помогне во нејзино поефикасно уништување и се спречува создавањето на резистентни бактерии. [7-8]

Екстракт од коприва – Копривата е добро позната и со векови употребувана во традиционалната медицина за смирување на воспалителни процеси. Научно е докажано дека таа исто така помага и во поефикасно исфрлање на бактериски токсини од урината, а делува и диуретично со што овозможува полесно да се испразни мочниот меур и ја намалува можноста за зафаќање на бактериите и развој на инфекции. [9]

Бета каротен – про витаминт А кој доаѓа од растенијата (бета каротенот) помага да се зајакне имунитетот и да се намали подложноста за развој на бактериски инфекции, како и да се намали оксидативниот стрес и оштетувањето на ткивото при инфекција. Студиите потврдуваат дека недостатокот од витамин А го зголемува ризикот од појава на овие инфекции, затоа неговата суплементација е значајна за заштита на органите од уринарниот тракт. [10]

Начин на употреба:

 • При акутна состојба, при инфекција се земаат по 2 капсули, 2 пати на ден, со течност во период од 5 до7 дена.
 • При помала потреба, при благи симптоми или после 5 дена од уптребата, да се земаат 2 капсули на ден (2 х 1 или одеднаш 2).
 • За одржување на состојбата, кај лица склони на хронични рекурентни инфекции може да се зема по 1 капсула на ден 2 недели - 1 месец.
 • Безбеден е за долгорочна употреба;
 • Позитивни ефекти од употребата на URO PROTECT може да се видат по само 1 ден употреба.

Даниела Ангелова: Често страдав од уринарни инфекции и воспаленија на бешиката. Секоја жена што имала цистит или воспалениа на бешиката знае колку се непријатни. Благодарение на Уро Протект се ослободив од бактериите присутни во бешиката, и што е најважно со продолжена употреба ја спречив инфекцијата да се појави повторно.

Референци:

1. Xiaorong Yang et al. Disease burden and long-term trends of urinary tract infections: A worldwide report, Front. Public Health, July 2022

2. Howell, A.B., et al. (2005). A-type cranberry proanthocyanidins and uropathogenic bacterial anti-adhesion activity. Phytochemistry 66.

3. Prior, R. L. et al. (2009). Multi-laboratory validation of a standard method for quantifying proanthocyanidins in cranberry powders.

4. Kaspar, K. L., et al (2015). A randomized, double-blind, placebo-controlled trial to assess the bacterial anti-adhesion effects of cranberry extract beverages. Food Funct 6 (4):1212-7.

5. Howell, A. B. et al (2010). Dosage effect on uropathogenic Escherichia coli anti-adhesion activity in urine following consumption of cranberry powder standardized for proanthocyanidin content: a multicentric randomized double blind study. BMC Infectious Diseases.

6. American Herbal Pharmacopoeia and Therapeutic Compendium (2016). Cranberry Fruit, Vaccinium macrocarpon Aiton, Revision.

7. Rihab Lagha, Fethi Ben Abdullah et al. Antibacyerial and Biofilm Inhibitory Activity of Medicinal Plant Essential Oils Against Escherichia coli Isolated from UTI Patients. Molecules, 2017.

8. Beata M.Z.P., Rafal J.P. Alternative treatment approaches of urinary tract infections caused by uropathogenic Escherichia coli strains. Acta Biochim Pol. 2019

9. Asieh Khalafi-Kheydani, The effect of nettle root extract on urinary problems in older men with benign prostatic hyperplasia: A randomized clinical trial, Journal of Herbal Medicine, July 2022.

10. Salih Kavukçua, Serum vitamin A and β-carotene concentrations and renal scarring in urinary tract infections, BJM Journals.

Политика за колачиња
Нашиот сајт користи колачиња (cookies). Со продолжување на користење на сајтот или кликнување на “Во ред” се согласувате со користењето на колачињата и тоа: неопходни колачиња, претпочитани, статистички, маркетиншки, колачиња за перформанси и функционалност и колачиња од социјални медиуми. Некои од овие колачиња се поставени од надворешни провајдери (трети страни).