G-2MRMW9SNMS
Мени
Your Cart

Hepatol Forte (30ps)

Hepatol Forte (30ps)
Hepatol Forte (30ps)
-45 %
Hepatol Forte (30ps)
Hepatol Forte (30ps)
Hepatol Forte (30ps)

Hepatol Forte е препарат со посебна медицинска намена со растителни екстракти, наменет за поддршка на функцијата и заштита на црниот дроб.

 • Клинички докажана ефикасност
 • 100% природен производ
 • Не содржи ГМО, млеко (лактоза), глутен, соја или други познати алергени
 • Безбеден и без несакани ефекти

495.00Ден
895.00Ден
Без данок: 495.00Ден
 • Залиха: Во залиха
 • Модел: HEPATOL

Hepatol Forte е препарат со посебна медицинска намена со растителни екстракти, наменет за поддршка на функцијата и заштита на црниот дроб.

 • Содржи 5 активни компоненти со синергистичко дејство;
 • Со висока концентрација на Силимарин, од екстракт од Млечен трн;
 • Научна формулација по препорака на докторите;
 • Едноставна употреба, 1 до 2 капсули на ден;
 • 100% природен производ;
 • Не содржи ГМО, млеко (лактоза), глутен, соја или други познати алергени;
 • Во пакување од 30 капсули (PET амбалажа);
 • Достапен во продажните центри на Natura Therapy и аптеките.


Дали имате проблем со црниот дроб?

Дали и вие:

 • Често се чувствувате омалаксани, уморни и без енергија?
 • Имате покачени масти, ензими, нерегуларни хормони и вишокот килограми?

Овие симптоми укажуваат на состојба на замастување (стеатоза) и нарушена функција на црниот дроб.

„Скоро ⅓ од возрасната популација во светот страда од неалкохолна стеатоза или замастување на црниот дроб“ [1]

Стеатозата или замастувањето на црниот дроб може да биде предизвикано од континуиран, прекумерен внес на висококалорична, процесирана храна со многу шеќери и преработени масти, алкохол, пестициди и други токсини од храната или хемикалии од средината, а не ретко причина може да биде и долгогодишна терапија со лекови за различни хронични болести. Пациентите кои имаат замастување на црниот дроб најчесто не се доволно сериозни кон состојбата и стануваат свесни за опасноста и последиците дури откако ќе се појави и дијабетес, хепатитис, цироза како неповратно оштетување на црниот дроб, канцер или друга компликација која може да биде и фатална!

Заштитете го црниот дроб и подобрете ја неговата функција пред да биде предоцна!


ЗЕМЕТЕ HEPATOL FORTE за ЕФИКАСНА ПРИРОДНА ПОДДРШКА НА ДЕТОКСИКАЦИЈАТА И ЗАШТИТА НА ЦРНИОТ ДРОБ!

Зошто HEPATOL FORTE?

 • Помага во намалување на нивото на масти во црниот дроб и крвта; [2 - 7 ]
 • Помага во заштита на клетките и подобрување на функцијата на црниот дроб; [2 - 7 ]
 • Овозможува полесна детоксикација и отстранување на токсините од телото и крвта; [2 - 7 ]
 • Придонесува за подобрена регулација на шеќерот, хормоните и тежината;
 • 100% природен, безбеден и без несакани ефекти и при продолжена употреба.


Предности на HEPATOL FORTE

Денес, модерната медицина и наука ги потврдуваат употребата на Силимаринот од екстрактот од млечен (розев) како и други растиелни екстракти како ефикасен и безбеден начин да се заштити и да се подобри работата на црнот дроб, со посебна препорака за нивна употреба при состојбата на замастување на црниот дроб.

За таа цел го создадовме HEPATOL FORTE:

 • Со дури 5 активни компоненти;
 • Висококвалитетен и концентриран екстракт од млечен трн (со над 50% содржина на Силимарин);
 • Дневен внес на дури 400мг екстракт од Млечен трн;
 • Збогатен со екстракти со цикорија, глуварче и артичока;
 • Калциум-Д-Глукорат клучна поддршка за детоксикациските процеси на црниот дроб;
 • Ефикасен и безбеден дури и при продолжена употреба.


Состав:

Екстракт од млечен трн - Главната состојка во екстрактот од млечниот трн Silybum marianum, Силимаринот со векови се користи во народната медицина за лекување на црниот дроб. Денес голем број истражувања и клинички студии ги потврдуваат позитивните ефекти на силимаринот, конкретно потврдено е дека тој ја помага функцијата на црниот дроб, ги штитат неговите клетки од оштетувања од алкохол, лекови и токсини, штити од развој на воспаленија и создавање на фиброзно ткиво кое води цироза. Исто така, има и антиоксидантско, антивоспалително и антивирално дејство и ја стимулира секрецијата на жолчка за поефикасно елиминирање на токсините. [2-3]

Екстракт од артичока - плодот од артичока (Cynara scolymus) содржи активна состојка цинарин која исто така во научните истражувања покажува здравствени придобивки кои се позитивни за функцијата на црниот дроб. Конкретно цинаринот од артичоката ја помага секрецијата на жолчка, ги штити клетките на црниот дроб од оштетување од страна на алкохолот и други токсини, а посебно придонесува во намалување на нивоата на олово во црниот дроб и крвта.Воедно помага и за подобрување на здравјето и функцијата на цревата и регулација на нивото намасти во крвта. [4]

Екстракт од глуварче - оваа билка со препознатлив жолт цвет (Taraxacum officinale) има широка употреба во народната медицина, посебно во лекување на болести на црниот дроб. Научната литература преку клинички истражувања потврдува дека биоактивните состојки во оваа билка имаат силно антиоксидантско дејство и помагаат да се намалат оштетувањата на клетките на црниот дроб предизвикани од оксидативен стрес, кој се јавува при состојбите на вирален, алкохолен и неалкохолен стеатохепатитис, а има и антиинфламаторно и антидијабетично дејство. [5]

Цикорија - цикоријата (Cichorium intybus Linn.) е зеленчук e bogat со растителни влакна инулин со што ја подобрува дигестијата и празнењето на цревата и има препознатлив горчлив вкус, кој доаѓа од уникатни состојки кои придонесуваат да се активира метаболизмот на црниот дроб, да се подобри секрецијата на жолчна течност и да се стимулираат детоксикациските процеси на разградување на токсините. КЛинички истражувања потврдуваат дека помага да се намалат вредностите на ензимите на црниот дроб АСТ и АЛТ. [6]

Калциум-Д-Глукорат - Ова е сол на Глукуронската киселина, елемент кој го создава црниот дроб и е клучен за непречена реализација на процесите на глукоронизација (фаза 2 детоксикациски биохемиски процеси во црниот дроб) кои овозможуваат липосолубилните токсини кои се потешки за разградување и елиминација да се претворат во молекули растворливи во вода кои лесно се екскретираат преку жолчната течност, во цревата и надвор од организмот. Со тоа придонесува опасните липосолубилни токсини да се наталожат во мозокот и масното ткиво. Исто така ја подобрува елиминацијата на ксеноестрогените и естрогенот од телото спречувајки негово прекумерно влијание кое може да доведе сериозно нарушување на здравјето. [7]


Силвана Баракова: На првата контрола резултатите веднаш беа видливи, ензимите од 100ка сега се на 50 што за мене претставуваше добар показател за и понатаму да го користам Хепатол Форте.

Бојан Бошкоски: По 2 месеци користење на Хепатол Форте ми даде одлични резултати, се осеќам по здрав, по енергичен, дури симнав некоку килограми и најважно од све параметрите беа регулирани, црниот дроб не беше повеќе замастен.

Начин на употреба:

 • Употреба: 1 до 2 капсули на ден, со оброк.
 • Безбеден е за долгорочна употреба.
 • Позитивни ефекти од употребата на ХЕПАТОЛ ФОРТЕ може да се видат по 6 до 8 недели употреба.


Референции:

 1. https://www.e-cmh.org/upload/pdf/cmh-2022-0365.pdf
 2. Bradly P Jacobs MD, MPH, Milk thistle for the treatment of liver disease: A systematic review and meta-analysis, The American Journal of Medicine, Oct 2002.
 3. Ludovico Abenavoli, Milk thistle (Silybum marianum): A concise overview on its chemistry, pharmacological, and nutraceutical uses in liver diseases, Phytotherapy research, Aug 2018.
 4. Yunes Panahi, Parisa Kianpour et al. Efficacy of artichoke leaf extract in non-alcoholic fatty liver disease: A pilot double-blind randomized controlled trial, Phytotherapy research, Mar.2018.
 5. Tabasum Fatima, Omar Bashir et al., Dandelion: Phytochemistry and clinical potential, Journal of Medicinal plant studies, 2018.
 6. Maleki E. et al, The effects of chicory supplementation on liver enzymes and lipid profiles in patients with non-alcoholic fatty liver disease: A systematic review and meta-analysis of clinical evidence, Clinical nutrition, April 2023.
 7. Margaret Hanausek, Detoxifying Cancer Causing Agents to Prevent Cancer, Sage Journals, June 2003.

Политика за колачиња
Нашиот сајт користи колачиња (cookies). Со продолжување на користење на сајтот или кликнување на “Во ред” се согласувате со користењето на колачињата и тоа: неопходни колачиња, претпочитани, статистички, маркетиншки, колачиња за перформанси и функционалност и колачиња од социјални медиуми. Некои од овие колачиња се поставени од надворешни провајдери (трети страни).