G-2MRMW9SNMS
Мени
Your Cart

Curcumactiv (500ml) - препарат за смирување болки и воспаленија

Curcumactiv (500ml) - препарат за смирување болки и воспаленија
-41 %
Curcumactiv (500ml) - препарат за смирување болки и воспаленија
650.00Ден
1,095.00Ден
Без данок: 650.00Ден
 • Залиха: Во залиха
 • Модел: Curcumactiv

Curcumactiv е додаток на исхраната кој содржи Curcumin C3 Complex® и други растителни екстракти, во комбинација со Bioperine® екстракт од бибер и е неменет за смирување на воспаленија проследени со болки.

 • Содржи Curcumin C3 Complex® и Biоperine® - стандардизирани, патентирани и клинички тестирани состојки;
 • Примената на Biоperine® обезбедува 20 пати поголема апсорпција на kуркуминот, за поголема расположливост и дејство;
 • 4 активни компоненти со анти-инфламаторна намена;
 • Уникатна течна формулација за полесна употреба и поефикасна апсорпција;
 • Научна формулација по препорака на докторите;
 • 100% природен производ;
 • Без шеќер (со стевија), поволен и за лица со дијабетес;
 • Не содржи ГМО, млеко (лактоза), глутен, соја или други познати алергени;
 • Вегански производ;
 • Во пакување од 250 и 500мл (PET амбалажа).
 • Достапен во продажните центри на Natura Therapy и аптеките.
Responsive image

Дали и вас ве мачат:

 • Силни, прободни болки во кичмата, вратот или зглобовите;
 • Вкочанетост и отежнато движење на телото и нозете;
 • Затегање или повторувачка болка при наведнување или нагло движење на вратот;
 • Трнење, губење на чувството на осетливост, или тешкотија при движењето на нозете или рацете?

Сите овие симптоми укажуваат на развојот на спондилоза, артроза, дискус хернија со ишијас и други инфламаторни или дегенеративни состојби, деформитети и оштетувања на рбетниот столб и зглобовите кои го заробуваат телото и го отежнуваат секое движење!

„Скоро една милјарда луѓе ширум светот страдаат од некоја форма на деформитети на дисковите и пршлените на рбетот, притиснати нерви или оштетувања на зглобовите.“ [1]

Ваквите состојби приморуваат на употреба на силни лекови против болка или анти-инфламатори кои при употреба на долг рок може да имаат сериозни несакани ефекти и да предизвикаат оштетување на желудникот, црниот дроб, бубрезите или да ја нарушат функцијата на имунолошкиот систем.

Болката може да се јави кога најмалку очекувате?

Не дозволувајте таа да ве ограничи и да ги спречи вашите активности!

Responsive image

ЗЕМЕТЕ CURCUMACTIV - 100% ПРИРОДЕН ПРЕПАРАТ СО КУРКУМИН КОЈ ИМА ПОТВРДЕНА АПСОРПЦИЈА И ДОКАЖАНО ДЕЈСТВО

без несакани ефекти дури и при продолжена употреба!

Повторно уживајте во убавите прошетки, спортот и рекреацијата, играта со децата или внуците и дружењето со пријателите со помош на CURCUMACTIV!

Зошто CURCUMACTIV?

 • Ефикасно ги смирува воспалението и болката;
 • Максимална апсорпција и расположливост со Curcumin C3 Complex® и Bioperine® (регистрирани, брендирани компоненти од највисок стандард (патенти на Sabinsa Corporation од САД) – 20 пати поголема во однос на стандардниот куркумин; [2]
 • Клинички докажано дејство на куркуминот. [3, 4]
Responsive image

Европската агенција за безбедност на храната EFSA го одобрува тврдењето дека „Куркуминот има анти-инфламаторна активност, ги ослободува болките во зглобовите и мускулите“ (тврдење ID2598)Предности на CURCUMACTIV

Научно докажаните антиинфламаторни својства на куркуминот создадоа широка понуда на производи на пазарот!

Но, дали сите го даваат посакуваниот ефект?

Стручниот тим на нутриционисти, фармацевти, доктори и технолози во Natura Therapy детално ги анализираше фармакокинетичките својства на куркуминот, достапната пазарна понуда и здравствените потреби на граѓаните и затоа го создадовме CURCUMACTIV, додаток на исхраната:

 • во кој го избравме најмоќниот, стандардизиран C3 Complex®, куркумин со патентирана екстракција и загарантирана потентност од 95% биоактивни куркуминоиди од 3 вида;
 • вго споивме со Bioperin® - исто така стандардизиран, патентиран екстракт од црн бибер кој ја зголемува апсорпцијата на куркуминот 20 пати;
 • внаправивме синергија со уште 3 екстракти (босвелија, рузмарин и коприва) за уште поголемо антиинфламаторно дејство;
 • всоздадовме уникатна течна формула (за подобра апсорпција и полесна примена во споредба со капсулите и таблетите)
Responsive image

Curcumin C3 Complex ® - клинички докажан, патентиран, стандардизиран екстракт од куркума на SABINSA од САД(добиен од коренот на растението Curcuma Longa) со најмалку 95% 3 вида биоактивни куркуминоиди (Curcumin, Demethoxycurcumin (DMC) и Bisdemethoxycurcumin (BDMC)). Високата концентрација, правилната пропорција и застапеноста на куркуминоидите во екстрактот од куркума обезбедуваат силно анти-инфламаторно дејство. Анти-инфламаторното дејство на куркуминот е изразено преку:

- блокирање на ензимите кои го активираат воспалителниот процес и спречување на ослободувањето на молекули кои го оштетуваат ткивото;

- активација на компоненти кои го смируваат воспалението;

- создавање на внатрешни антиоксиданти кои ги штитат клетките од оштетување;.

Куркуминот е способен да ја спречи активацијата на одредени процеси и реакции во телото вклушени во развојот на рак, воспалителни, автоимуни, неуродегенеративни и метаболички заболувања. Исто така, куркуминот го активира тумор-супресорниот ген p53 и други молекуларни сигнални патеки со што покажува терапевски потенцијал во лекување на многу воспалителни нарушувања, рак и невродегенеративни болести. [5]

Екстракт од босвелија – се добива од смола која се собира од кората на растението Boswellia Seratta. Во научната литература има покажано антиинфламаторно дејство и способност за смирување на болките во рбетот и зглобовите со што ја подобрува нивната работа и го олеснува движењето. Конкретно, клинички студии потврдуваат дека босвелијата може да се користи како третман за остео-артритис со анти-воспалително, анти-артритично и аналгетско дејство. [6, 7]

Екстракт од коприва – екстрактот од листовите на копривата (Urtica fissa E. Pritz.) со векови се користел за смирување на воспаленија, а денес своето анти-инфламаторно дејство го има докажано и во многу научни истражувања и клинички студии. [8]

Екстракт од рузмарин – добиен од листовите на рузмаринот (Salvia rosmarinus) овој екстракт поседува силно антиоксидативно и антиинфламаторно дејство со кое се спречува активацијата на ензими кои предизвикуваат воспалителни реакции помагајки да се спречат или смират воспаленијата и оштетувањата на клетките, што е потврдено и во научни истражувања. [9]

Bioperine® –патентиран, стандардизиран екстракт од црн бибер (Piper nigrum), кој докажано ја подобрува апсорпцијата и достапноста на куркуминот за 2000%. [10]

Responsive image

Начин на употреба:

Употреба: 20ml, 1-3 пати на ден, по оброк.

Безбеден е за долгорочна употреба и кај деца над 12 години.

CURCUMACTIV посебно е ефикасен кај дегенеративните промени на коскено-зглобниот систем, со акцент на рбетениот столб и карлицата (спондилоза, ишијас, дископатија, дискусхернија, реума), артрози (при остеоартритис и ревматоиден артритис), оштетување или воспаленија на лигаменти, тетиви и мускули, како и при скршеници и други трауматски повреди.

Позитивни ефекти од употребата на CURCUMACTIV, во смирување на отокот и болката, може да се почувствуваат веќе после вториот ден од употреба, додека досегашните истражувања на задоволството на корисниците покажува дека во рок од 1 недела се јавува значително намалување на болката и смирување на симптомите на воспаление.

Политика за колачиња
Нашиот сајт користи колачиња (cookies). Со продолжување на користење на сајтот или кликнување на “Во ред” се согласувате со користењето на колачињата и тоа: неопходни колачиња, претпочитани, статистички, маркетиншки, колачиња за перформанси и функционалност и колачиња од социјални медиуми. Некои од овие колачиња се поставени од надворешни провајдери (трети страни).